تفاوت های اصلی بیت کوین و لایت کوین کدامند؟

 

اگر بخواهیم علاوه بر بیت کوین کش، هارد فورک دیگری از بیت کوین را نام ببریم، می توانیم به لایت کوین اشاره کنیم. این در صورتی است که لایت کوین هویت مخصوصی جدا از بیت کوین دارد، و انجمن ارزهای دیجیتال، دیگر آن را ابه بیت کوین نمی داند. بیت کوین و لایت کوین هر دو از بهترین و پر کاربرد ترین ارزهای دیجیتالی هستند. پیدایش لایت کوین چند سال پس از شکل گیری بیت کوین، توسط بلاک چین همسان رخ داد. اما با این حال تفاوت های فراوانی در فناوری این دو ارز وجود دارد.

پدید اورنده لایت کوین مهندس سابق گوگل، چارلی لی، است. و ‌بیت کوین اولین ارز دیجیتال به وجود آمده، توسط فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو می باشد، که هیچ گاه هویت واقعی وی فاش نگردیده است.

سرمایه گذاری بر ارزهای دیجیتال همیشه باید پس از تحقیقات کامل، و با در نظر گرفتن انجمن پشت ارز، ترندهای گذشته و یک سری اطلاعاتی از این قبیل انجام شود. و اگر ارز مورد نظر جهت سرمایه گذاری بیت کوین و یا لایت کوین باشد، مقایسه بین بیت کوین و لایت کوین تفاوت های میان این دو ارز رمز پایه می تواند در انتخاب شما موثر باشد.

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

هدف

بیت کوین با هدف اینکه یکی از بهترین شبکه های پرداخت در سر تا سر جهان باشد، به وجود آمده است. و معرفی شبکه لایتنینگ، بیت کوین موفق به پردازش هزاران تراکنش را در هر ثانیه گردید، که سرعت آن از سرعت ویزا و مستر نیز پیشی گرفت. امروزه بیت کوین به عنوان یک شی ارزشمند شناسایی شده و آن را با طلا نیز مقایسه کرده اند و حتی آن را طلای دیجیتال را نیز می نامند.

لایت کوین نیز که به نقره دیجیتال شهرت دارد و به منظور تجارت روزانه و تراکنش های معمولی شکل گرفته است. همانطور که قبلا نیز عنوان شد، تفاوت هایی بین این دو ارز وجود دارد، این تفاوت ها عبارت اند از:

  • الگوریتم هش کردن
  • تعداد کل سکه ها
  • تعداد بل.ک های استخراج شده

قیمت، سرمایه کل بازار،موجودی در گردش و رتبه بندی

بزرگ ترین ارز رمز پایه در سر تا سر جهان، بیت کوین است. که هم اکنون در حدود 7 هزار دلار قیمت دارد و سرمایه کل بازار بیت کوین چیزی حدود 185 میلیارد دلار می باشد. تعداد کل سکه های در گردش بیت کوین حدود 21 میلیون است، که تا کنون 17 میلیون از آن ها استفاده شده است.

پنجمین ارز رمز پایه بزرگ در دنیا لایت کوین است. که هم اکنون با قیمتی حدود 45 هزار دلار خرید و فروش می شود، و سرمایه کل بازار آن حدودا برابر با 5 میلیارد دلار می باشد. تعداد موجودی در گردش لایت کوین حدود 84 میلیون است که تا کنون 63 میلیون از آن ها استفاده شده است.

مقایسه بیت کوین و لایت کوین در زمینه استخراج

در بیت کوین زمان لازمه برای ایجاد یک بلاک و یا تایید تراکنش ها 10 دقیقه است. در حالی که این زمان در لایت کوین، تنها 2.5 دقیقه به طول می کشد. بیت کوین از الگوریتم استخراج اثبات کار SHA-256 استفاده می کند که باعث دشواری در فرآیند استخراج شده است، در صورتی که الگوریتم مورد استفاده در لایت کوین اسکریپت (scrypt) است. که محاسبات آن بسیار مرتب تر می باشد.

نرخ هش کردن کلی برای بیت کوین 82.5 تریلیون هش در ثانیه، و در لایت کوین 318.9966 تراکنش در هر ثانیه می باشد. در هالوینگ سال بعد (2020)، در سومین فرآیند نصف شدن، پاداش استخراج بیت کوین، به 6.25 BTC می رسد. اما پس از هالوینگ لایت کوین که به تازگی اتفاق افتاده است، نرخ پاداش استخراج لایت کوین به 12.5 LTC خواهد رسید.

انجمن و میزان مقبولیت

در زمینه انجمن، عملکرد لایت کوین به خوبی بیت کوین نیست. با بررسی ردیت (reddit)، توییتر و دیگر شبکه های اجتماعی، می بینید که انجمن بیت کوین فعال تر از لایت کوین هستند. میزان مقبولیت بیت کوین نیز بنا به دلایل زیادی بیشتر از لایت کوین است.

لایت کوین نیز روز به روز پیشرفت بیشتری کسب می کند، اما هنوز در این زمینه آماده ی رقابت با بیت کوین نیست.

بیت کوین یکی از بهترین و مشهورترین ارزهای دیجیتال است که خود باعث به وجود آمدن و رشد لایت کوین شده است، و لایت کوین هارد فورکی از بیت کوین است. هر دوی این ارزها، ویژگی های خاص خود را دارند. که دانستن این ویژگی ها در زمینه سرمایه گذاری خالی از لطف نیست. با ما همراه باشید

 

نوشته شده توسط محدثه فاروجی

ارائه دهنده خدمات و سرویس های دیجیتال


Abtin Web 

میزبان قدرتمند وبسایت شما 

خدمات دامنه ، هاست، سرور 


Ok Exchange

صرافی دیجیتال آنلاین 

خرید و فروش لحظه ای انواع ارز دیجیتال 


Amarkets

تحلیل و معامله در بازار فارکس 

کارگزار شما با هدیه و طرح های تشویقی 


forextime

خدمات سرمایه گذاری بین المللی

کارگزار مطمئن با پشتیبانی عالی